Relacje z prelekcji

 

Mariusz Kurc – podróżnik

Uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 podróżują. Wielu z nich codziennie przemierza przestrzenie powiatu, by zdążyć na lekcje, wielu po zakończeniu szkoły szuka szczęścia w innych krajach. Motywacje leżące u podłoża ich podróżowania wydają się znane i oczywiste, ale tak naprawdę niewiele można powiedzieć o motywacjach młodych ludzi. Podróżowanie bowiem to nie tylko codzienna konieczność czy też względy ekonomiczne, to także pasja, pragnienie przygody i sposób na życie.

I właśnie o tym opowiedział pan Mariusz Kurc w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Choszcznie 18-go października 2017 r.  Pan Mariusz zwiedził już 102 kraje, za każdym razem autostopem, a jego relacja, obficie ilustrowana barwnymi filmami z podróży, miała również praktyczne znaczenie. Dla przykładu języki obce. Choć sam podróżnik nie lubi, jak mówi, języka angielskiego, to uznaje jego przydatność w każdym zakątku Ziemi, i się nim oczywiście posługuje. A zakątków, w których ludzie posługują się na co dzień kilkoma językami, podróżnik wymienił kilkanaście. Druga sprawa – motywacja. Trudne dzieciństwo i młodość, które właściwie skazywały pana Mariusza na wycieranie ulic swojej „dzielni”, nie stanęły na przeszkodzie, by piął się w górę. Zaczynał jako chłopak z zawodówki, a ukończył Uniwersytet Jagielloński. Determinacja pozwalająca przezwyciężać trudy podróży przydała się więc i w życiu codziennym. Po trzecie zdrowie. Jako czterdziestokilkulatek pan Mariusz nie może narzekać, a wszystko za sprawą zdrowego trybu życia, bowiem w długotrwałej podróży zdrowie jest nieodzowne.

Teraz podróżnik organizuje spotkania dla szkół, instytucji i zakładów karnych, by pokazać, że proste sprawy liczą się w życiu najbardziej. Przekonał nas pan Mariusz. Filmy były niezwykle ciekawe, a opowieść rzetelna, poddana życiowej próbie. Dziękujemy za spotkanie.

Opublikowano przez  20 października 2017;  http://zs2choszczno.pl/

—————————————————————————————————-

W czwartek, 23 lutego, gościem pińczowskiej biblioteki był szczeciński podróżnik Mariusz Kurc. Na spotkanie zatytułowane „Człowiek w drodze – własne świadectwo” przybyli uczniowie z Gimnazjum Numer 2 w Pińczowie oraz wychowankowie Schroniska dla Nieletnich w Gackach.Pan Mariusz rozpoczął spotkanie od wyświetlenia fragmentu programu „Uwaga”, w ten sposób niejako przedstawiając się. Dowiedzieliśmy się z niego, że pochodzi z patologicznej rodziny, że miał problemy w szkole, nie był mu obcy światek przestępczy i tylko dzięki zdeterminowaniu oparł się presji złego otoczenia.

Zdobył nie tylko wyższe wykształcenie – jest filozofem, religioznawcą, ale realizuje także swoje marzenia podróżując po całym świecie.

Podróżnik odwiedził już prawie wszystkie kontynenty. Najbardziej podobało mu się w Tajlandii, Kambodży oraz Iranie, który uważa za jedno z najbezpieczniejszych państw świata. Rozczarowały go Indie, Egipt i Wietnam, ale to ze względu na ludzi, a nie to, co można w tych krajach zobaczyć. Jego podróże są sposobem na życie, podróżuje samotnie, ceniąc sobie wolność i niezależność.

Spotkanie z pińczowską młodzieżą pan Mariusz przeplatał filmami z krajów, które odwiedził oraz zwrócił uwagę na różne formy realizacji siebie. Ukazał młodym ludziom uniwersalne życiowe mądrości takie jak potrzebę nauki, uczciwości, pracowitości, wykształcenia, tolerancji, umiejętności dokonywania wyborów i bycia sobą, a wszystko to wplatał w podróżnicze opowieści.

Prelegent przekazał uczniom uniwersalne życiowe wartości, poparte własnymi doświadczeniami i przeżyciami, trafiając do słuchającej go z wielkim zainteresowaniem młodej publiczności. Nie dziwią więc gromkie brawa na koniec spotkania.
 
 

https://echodnia.eu/swietokrzyskie/mariusz-kurc-podroznik-i-filozof-odwiedzil-pinczowska-biblioteke/ar/11825859

—————————————————————————————————-

Mikoszewo: „Człowiek w drodze – własne świadectwo” – program profilaktyczny Mariusza Kurca

W dniu 21 maja 2019 r.  SP w Mikoszewie odwiedził pan Mariusz Kurc – podróżnik, filmowiec i religioznawca, jak również wybitny mówca i pedagog. W dzieciństwie doświadczony życiem w patologicznym środowisku mający problemy tak w szkole, jak i w domu. Opracował program profilaktyczny, który w sposób fenomenalny trafia do odbiorców. Na przykładzie własnej historii okazał się człowiekiem, który nie tylko oparł się presji złego otoczenia, ale też niesie innym przestrogę i motywację.  „Człowiek w drodze – własne świadectwo” – tytuł tego programu doskonale oddaje zarówno rys biograficzny, jak i charakter treści profilaktyczno-wychowawczych poruszonych podczas spotkania. Prelegent na własnym przykładzie ukazał uczniom uniwersalne wartości, które powinny towarzyszyć nam przez całe życie: konsekwencję w dążeniu do celu, potrzebę nauki, pracowitości, motywacji i zdrowego trybu życia oraz odwagę realizowania marzeń. Z wielką pasją opowiadał o swoich licznych podróżach, doświadczeniach i przeżyciach, które były dla niego wyjątkową szkołą życia, a także o nieustającej ciekawości świata i drugiego człowieka.

Zobacz całość: http://www.tvregionalna24.pl/aktualnosci/26433,mikoszewo-czlowiek-w-drodze-wlasne-swiadectwo-prog

——————————————————————————————————